Prof. Dr. Sırrı Bektaş Özgeçmiş

Prof. Dr. Sırrı Bektaş Özgeçmiş / 1948 yılında Nevşehir'de doğan Sırrı Bektaş, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1972 yılında mezun oldu. Yine 1972 yılında başladığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini 1976 yılında Hacettepe Üniversitesinde tamamladı.

PROF. DR. SIRRI BEKTAŞ'IN ÖZGEÇMİŞİ:

1948 yılında Nevşehir'de doğan Sırrı Bektaş, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1972 yılında mezun oldu. Yine 1972 yılında başladığı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini 1976 yılında Hacettepe Üniversitesinde tamamladı.

Bektaş, 1977-1979 yıllarında Lyon Claude-Bernard Üniversitesi ve Paris Henry Mondour Üniversitesi hastanelerinde Fransız Devlet Bursiyeri olarak kan hastalıkları konusunda eğitim aldı ve doçentlik tezi çalışmasını bitirdi. 

1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Hematoloji Bölümünde çalışmaya başlayan Bektaş, 1981 yılında doçentlik unvanını almaya hak kazandı. Almanya'da Humboldt Bursiyeri olarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları konularında Münih ve Berlin Üniversitelerinde çalışma ve araştırmalar yaptıktan sonra 1987 yılında profesör unvanını aldı. 

1985-1990 yılları arasında Elazığ Fırat Üniversitesi ve Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde Çocuk Klinikleri Direktörlüğü görevini yaptı. 1990-2002 yılları arasında İstanbul International          Hospital ve Memorial Hospital'de Çocuk Kliniği Direktörü olarak çalıştı. Şu an özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Evli olup 3 kız çocuğu ve 4 torun sahibidir. İngilizce, fransızca ve almanca dillerini iyi derecede bilmekte olup Hacettepe Üniversitesi Başarı Ödülü ve Sedat Simavi Vakfı Sağlık Bilimleri Ödülü sahibidir.


EKŞİ SÖZLÜK YORUMLARI:
Bir çocuk doktoru: Bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine çocuğumuzu muayene etmesi için götürdük. Ancak aslında bizleri tedavi ediyorken bulduk kendimizi, hem de baya baya hanımın boğazına filan baktı; çocuğumuzun da gayet sağlıklı olduğunu söyledi. Sağlıklı dediği çocuğun hırıltısı nefes alışverişinden duyuluyor ve gittiğimiz diğer doktorlar yaldır yaldır ilaç veriyorken, Sırrı hoca bakış açımızda kalan küçük boşlukların tamamını doldurdu. Küçük boşluklar diyorum, çünkü o kadar ilaç karşıtı olmamıza rağmen farklı iki doktor ilaç yazınca bir bildikleri vardır diyerek yavruya ilaç veriyoruz. İşte doldurduğu bu boşluklar; meğer pek de bir bildikleri yokmuş. Çıkarken de; "cep telefonumu alın çocuklar, hastalandığında gelmenize gerek yok, whatsapp dan sorun, senede bir kere filan gelirsiniz" demesi çok hoşuma gitti. Bizi tanıştıran tanıdığımıza da kapıdan girdiklerinde; "Ooo maşallah ne kadar sağlıklı bir çocuk, buyrun anne babası sizi bir tedavi edelim" diyerek karşılamış. Gösterdikleri mevcut ilaçların çoğunu da çöp kutusuna atıp bir iki kalanı kullanabileceklerini söylemiş. Hasılı, bir kere bile olsa çocuğunuzu götürün derim. Bakış açısını dinlemekte bile fayda var. 02.05.2017 12:26 asiksurat 

Hayattaki en büyük şansımız onu tanımak...Kızım daha 5 günlükken onunla tanıştık. Bizim özel durumumuz sebebi ile bir çok doktor "Allah kurtarsın" tavrı ile bizi yolcu ederken onu bulduk.
İlk muayenede içime nasıl su serpti anlatamam. Artik biz onunla devam edecektik yola. Hele çocuğumun telefondaki sesini duyar duymaz "annesi krup olmuş hastaneye gidin soguk buhar versinler" demesini hic unutmuyorum. Konusunda son derece uzman. Ona sormadan adım atmayız. 28.01.2020 13:50 betyboop 

İşini çok çok çok çok iyi yaptığını birçok gencin doktor hatta direkt çocuk doktoru olma hevesine baktığımızda bile anlayabileceğimiz çocuk doktoru. 29.02.2020 02:50 alisahadatasgibistoper 

Şu aralar CNN Türk'te koronavirüs ile ilgili konuşuyor ve çok da güzel konuşuyor. 11.03.2020 07:41 the mir 

Canım hemşehrim. Facebook sayfasını takip edip soru sorduğunuzda nezaketle cevap verir, hayatımda tanıdığım en pozitif insan, iyi ki var. 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com