Ay ay bebek gelişimi

Yenidoğan bebek omuzlarından tutulup sert bir zeminde ayaklarını bastırınca adım atar, merdiven çıkar gibi ayaklarını yukarı kaldırır. Buna ; adım atma ve merdiven çıkma refleksi denir.

Ay ay bebek gelişimi

Yenidoğan
Yenidoğan bebek omuzlarından tutulup sert bir zeminde ayaklarını bastırınca adım atar, merdiven çıkar gibi ayaklarını yukarı kaldırır. Buna ; adım atma ve merdiven çıkma refleksi denir.

Yenidoğan bebekte yakalama ve tutma refleksi kuvvetlidir. Onu koruyan bir reflekstir.

1 aylık bebek
Bir aylık bebek başını bir yöne çevirince o taraftaki kolunu gerer öbür kolunu ise hafif bükülü tutar. Buna tonik boyun refleksi denir. Fizyolojik bir durumdur.

Bir aylık bebek kuvvetli bir sese veya gürültüye karşı aniden irkilip kollarını dışa doğru açar, el ayak parmaklarını açar, gözlerini kapatıp açar. Buna moro refleksi denir.

2 aylık bebek
2 aylık bebek başını ve boynunu dik tutar. Göz kontağı kurar, gülümser, elini ağzına götürür.

Ağzın bu köpük tarzındaki sekresyonda muhtemelen bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan yararlı maddeler vardır.

3 aylık bebek
Üç aylık bebek karın üstü yatırıldığında baş ve omuzlarını kaldırır.

5 aylık bebek
Beş aylık bebek yüzükoyun yatarken başını, boynunu ve omuzlarını rahatlıkla kaldırabilir. Aynadaki görünümüne bakıp tepki vererek güler.

7 aylık bebek
Yedi aylık bebek desteksiz oturabilir. Ayaküstü bastırılınca zıplar. Bir elindeki eşyayı öbür eline geçirir.

8 aylık bebek
Sekiz ayını bitiren bebek çok rahat oturur. Mama sandalyesinde beslenebilir. Ellerini çok rahat kullanır. Düşen oyuncağı yerden alır. Sırtüstü yatarken karın üstüne dönebilir.

9 aylık bebek
Dokuz ayını bitiren çocuk destekle ayakta durabilir. Yerini değiştirebilir. Başındaki örtü veya şapkayı çekip alabilir.

10 aylık bebek
On aylık çocuk emekler. Yatar durumdan oturur duruma geçer. Baş ve işaretparmaklarını kullanır. El çırpmayı ve başbaş yapmayı becerir. Kendini besleyebilir.

11 aylık bebek
On bir aylık çocuk destekle ayakta rahatlıkla durur. Parmaklarını rahat kullanır. Kitaba ve resimlere bakmaktan hoşlanır. Sakla bul oyunlarını sever, işaret parmarmağı ile objeleri gösterir.

12 aylık bebek
Bir yaşındaki çocuk desteksiz yürüyebilir. Yerdeki oyuncağı eğilerek alabilir. Anlamlı üç kelimeyi söyleyebilir. Giyinirken annesine yardım eder. Çevresini güldüren davranışlar gösterebilir. Top ile oynayabilir.

18 aylık
On sekiz aylık çocuk koşar, merdiven çıkar. 15-20 kelime bilir. Altını ıslattığını veya kaka yaptığını hisseder. Oyunda, yemekte, giyside seçenekler yapabilir Döke saça yemek yemeyi sever.

2 yaşında...
İki yaşını bitiren çocuk 2-3 kelimelik cümle kurabilir Her şeyi kendi başına yapmak ister. Bağımsız hareketleri sever. Dişlerini fırçalayabilir. Tuvalet eğitimine hazırdır. Kitap sayfalarını çevirir. Hoşlandığı resimlere mutlu ifade gösterir. Masal dinlemeyi sever.Vücudunu ve organları bilir. 250 civarında kelime öğrenebilir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com