Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve Diş Bakımı / Prof. Dr. Sırrı Bektaş / sirribektas.com / Anne sütü ile beslenme ve emme fonksiyonu bebeklerin ağız etrafındaki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının gelişimini sağlar.

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Anne sütü ile beslenme ve  emme fonksiyonu bebeklerin ağız etrafındaki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının gelişimini sağlar.

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda damaklı, kesik uçlu biberon uçları ve ortopedik emzikler önerilir. Dişler çıkmaya başladıktan sonra günde bir kez temiz bir bentle silinirse çürümeleri önlenir. 

Bebeklere 15 günlükten itibaren vitamin D ile birlikte flor verilebilir. Fakat sadece vitamin D vermek de yeterlidir. 

Anne sütü ve biberon beslenmesi iki yaşa kadar verilebilir. İki yaştan sonra emzik ve biberon kaldırılmalıdır. Uzatılırsa ortodontik sorunlar veya allerjik rahatsızlıklar görülebilir. 

Burundan solunum yapamayan, terleyen, horlayan, huzursuz uyuyan, diş gıcırdatan çocuklarda geniz eti var demektir. Ağızdan yapılan ve devamlı ağızdan nefes alıp veren çocuklarda bu sorun çözülmelidir. Aksi taktirde ortodontik sorunlar, çene bozuklukları, diş çürümeleri görülebilir. 

Süt dişleri tamamlandıktan sonra günde bir iki kez çocuk diş fırçaları macunlu ve macunsuz olarak kullanılabilir. Şekerli gıdalar diş çürümelerini kolaylaştırır. Bu nedenle diş ve ağız bakımı önemlidir. Çocuklar bir yaş civarında ve süt dişleri tamamlandığında çocuk diş doktoru tarafından da görülmesi uygundur. Diş koruyucu tedbirler (dişe koruyucu tabaka yerleştirme, florür uygulamaları gibi) alınması gerekebilir. Diş çıkarma sırasında hafif huzursuzluk, salya gelmesi, olabilir. Bu durumda bir şey yapmaya gerek yoktur.

Prof. Dr. Sırrı Bektaş

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com