Yönetici ne iş yapar?

Şekerlemenin dışında yöneticinin de yaptığı önemli işler var tabii :) Kitaplara bakılırsa yönetici öncelikle planlar, sonra organize eder, yönetir ve sonunda da denetler, bu döngü böylece sürer gidermiş. Tabii, ancak bu döngünün neresinde olursa olsun yöneticinin yaptığı en önemli iş bir ” karar vermektir “.

Yönetici ne iş yapar?
Şekerlemenin dışında yöneticinin de yaptığı önemli işler var tabii :)

Kitaplara bakılırsa yönetici öncelikle planlar, sonra organize eder, yönetir ve sonunda da denetler, bu döngü böylece sürer gidermiş.

Tabii, ancak bu döngünün neresinde olursa olsun yöneticinin yaptığı en önemli iş bir ” karar vermektir “. Ya yönetici olduğunuz için bu işi en iyi sizin bildiğiniz varsayılarak kapınıza dayanırlar ve ” ne yapalım ” diye size sorarlar. Bu genellikle az rastlanan bir durumdur. Ya da, daha çok ” madem ki yönetici, Picture3çuvalla para götürüyor, o halde elini taşın altına o soksun, sorumluluğu o alsın, bana ne  ” diyerek gelirler kapınıza.

Her durumda da kararı sizin vermeniz beklenir. Tabii konuyu biliyorsanız karar vermeniz kolay olacaktır. Ya bilmiyorsanız? Ki, her şeyi bilmeniz beklenemez zaten. Ama öyle veya böyle yöneticiliğiniz, verdiğiniz kararların tutarlılığı ile ölçüleceğine göre, en doğru kararı vermeniz gerekecek tabii.

Doğru karar verebilmenin temel koşulu o konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmaktır. Bilgi edinmenin en basit yolu ise soru sormaktır. 5N2K yöntemi bilmediğiniz ya da yarım bildiğiniz bir konuda en detaylı bilgiye sahip olmanızı ve verdiğiniz kararın da doğru olmasını sağlar.

Yönetici nasıl biridir ?
Şöyle bir gözlerinizi kapatıp, ideal bir yönetici canlandırabilir misiniz hayalinizde? Ya da nasıl bir yöneticiyle çalışmak isterdiniz acaba? Nasıl bir yönetici ile çalışmak sizi mutlu eder, örnek olur?
Haydi ben 5 davranış biçimini yazayım, gerisini de siz tamamlayın. Size göre en önemli, olmazsa olmaz diye düşündüğünüz, hayalinizde canlandırdığınız beş.

Benim ideal yöneticim :
Kendine güvenir
Sorunlardan kaçmaz, üzerine gider
Sorumluluktan kaçmaz
Astlarını da geliştirir
Zamanını etkin kullanır

Ya sizinkiler?

Tabii bu örnekler çoğaltılabilir, herkes kendine göre ideal bir yönetici profili çizebilir. Örneğin sizin hayalinizdeki yöneticide görmek istediğiniz en önemli tutum ve davranış biçimi “verilerle konuşması ” olabilir. İdeal davranış biçimi bu ise kendimize sormamız gereken soru şu olmalı : Ben bunun neresindeyim. verilerle konuşabiliyor muyum? Kendimi bu konuda nasıl geliştirebilirim.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Teknik Uzmanlarımız