Hayad Değirmen

Hayad Değirmen / Hacıbektaş / Bugün, bizleri daha da cesaretlendiren, gururlandıran bir şeye daha şahit olduk. Necdet ağabeyin çocukluk arkadaşı, Hacıbektaş Sevdalısı hemşehrimiz Prof. Dr. Sırrı Bektaş ve değerli eşleri Nilgün Hanım'a Yel değirmeni projemizi anlattık. Nilgün- Sırrı Bektaş, bizlere Yel değirmeni'nin restorasyonun tamamını karşılama sözünü verdi.

Hayad Değirmen'de sizlere güzel bir haberimiz var. 

Tüm Hacıbektaşlılara, buraya gönül vermiş olanlara bir bayram hediyesi vermek istiyoruz.

HAYAD ( Hacıbektaş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği) olarak Hacıbektaş Yel Değirmeni'ni restore ettirmek ve turizme kazandırmak için yola çıktık. Derneğimiz Başkanı Necdet Akpınarlı, üyeler: Taylan Sümer, Tacim Şahinli, Çağrı Aygüneş, Hüseyin Çetin, Birtürk Özkavak, Çağrı Danacı, Gülcan Bektaş, Erhan Çetin, Olcay Salman, İbrahim Barış Şahinli, Uğur Taşdemir, Rabia Aloğlu, Onur Kırmızıgül, Halim Sümer ve Metin Kahraman olarak önceliğimiz olan Yel değirmenini ayağa kaldırmak için bir araya geldik.

Derneğimiz Başkanı Necdet Akpınarlı ile ben, Nevşehir Koruma Kurulu ile gerekli görüşmeler yaparak, kısa sürede çok büyük bir ilerleme sağladık. Bu konuda Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok' un katkısı da unutulmaz. Kendileri Derneğimizin değirmen projesine inandılar, desteklerini esirgemediler. Sağolsunlar. Yaklaşık iki yıldır, daha derneğimizi kurmadan önce Necdet abi ile değirmenin restorasyonu üzerine kafa yorduk, bu aşamada Necdet Abi, Sırrı Bektaş ile bunun maddi altyapısını hazırladı.

Bugün, bizleri daha da cesaretlendiren, gururlandıran bir şeye daha şahit olduk. Necdet ağabeyin çocukluk arkadaşı, Hacıbektaş Sevdalısı hemşehrimiz Prof. Dr. Sırrı Bektaş ve değerli eşleri Nilgün Hanım'a Yel değirmeni projemizi anlattık. Nilgün- Sırrı Bektaş, bizlere Yel değirmeni'nin restorasyonun tamamını karşılama sözünü verdi. Nilgün-Sırrı Bektaş; değirmenin projesinin tamamlanması ve değirmenin ayağa kaldırılıp, ziyarete açılmasına kadar tüm maddi konuları A'dan Z'ye kendilerinin karşılayacağını kabul ettiler. Nilgün Hanım'a ve Sırrı Bey'e ne kadar teşekkür etsek azdır, kendilerine minnettarız? Bununla birlikte Derneğimiz üyeleri Çağrı Aygüneş ve Tacim Şahinli'de bugün Nilgün Hanım ve Sırrı Bey'le değirmen ile ilgili düşüncelerini paylaştılar. 

Yanımızda olamayan diğer üyelerimize de ayrıca teşekkür ederiz. Hepimiz karınca kararınca bu işin bir yerinden tutarak Hacıbektaş'ımızı güzelleştireceğiz. Bizler kendimize inanıyoruz ve çok yakın zamanda bunu başaracağız. Hep birlikte güzel bir yaşam alanı, bir müze ortaya çıkaracağız. 

Teşekkürler, iyi bayramlar.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com